Velorex už dnes málokdo používá k běžným každodenním jízdám. O to více je možné tříkolky spatřit o víkendech na různých veteránských akcích i značkových srazech. Specialitou členů Velorex clubu v AČR jsou zahraniční expedice. Historické tříkolky i po téměř padesáti letech od svého vzniku dokáží dojet do vzdálených zemí. Připomínají tak um a fortel lidí, kteří se tehdy s nadšením a odhodláním podíleli na výrobě strojů, které měly původně zkracovat vzdálenosti lidem s pohybovým postižením.

Členové Velorex clubu v AČR vyjeli na delší zahraniční cestu poprvé v září 1992. Tehdy vybaveni pouze automapou z roku 1977 projeli se dvěma tříkolkami Německem na ostrov Rügen. Odtud se přeplavili do švédského přístavu Trelleborg. Cílem jejich cesty bylo městečko Helsingborg v jižním Švédsku, kam dorazili po třech dnech. Na zpáteční cestě se několik hodin potýkali s průjezdem nočním Berlínem. Překvapivá výdrž a spolehlivost vozítek povzbudila cestovatele k dalším výpravám.

Druhá výprava v roce 1996 směřovala o hodně dál. Tři tříkolky si stejnou cestu protáhly po pobřeží Baltského moře přes švédskou Uppsalu až do finského města Rovaniemi na Severní polární kruh. Zpáteční cesta vedla Finskem do Helsinek a odtud lodí do německého přístavu Travemünde.

Potřetí Velorexy zamířily na sever v roce 2000. Tentokrát se tři tříkolky vydaly po západním pobřeží Švédska přes Göteborg a norské Oslo do přístavu Bergen a odtud lodí na britské Shetlandy a Orkneje. Podívaly se do Skotska k jezeru Loch Ness i do Londýna. Zpět cesta vedla Lamanšským průlivem přes Francii, Belgii a Německo.

Za dalších pět let v roce 2005 Velorex club v AČR pořádal výpravu do Norska na Severní mys. Čtyři tříkolky projely Německo, Švédsko a Norsko. Cestou podnikly také zajížďku na Lofotské souostroví. Bez problémů zvládly i bezmála sedm kilometrů dlouhý podmořský tunel na ostrov Mageroya a dne 15.7. 2005 dosáhly nejsevernějšího místa v Evropě, kam se dá dojet po silnici – severního mysu Nordkapp.

V roce 2008 dva členové klubu vyjeli po Grossglockner Hochalpenstrasse na 2571 m vysoký vrchol Edelwiss Spitze. Předcházela tomu týdenní cesta přes Znojmo do Rakouska a proti proudu Dunaje až do Alp.

Pošesté zanechaly tříkolky členů Velorex clubu v AČR své stopy v jižním Norsku v roce 2013. Čtyři tříkolky projely již tradiční cestu Německem, lodí se dostaly do švédského Trelleborgu a odtud na sever až do hlavního města Norska Osla. Další cesta zavedla cestovatele do Lysefjordu. Navštívili zajímavé turistické cíle v oblasti včetně 600 metrů vysoké plošiny Preikestolen.

Nejnáročnější expedice se uskutečnila v roce 2015. Po půlročních přípravách čtyři tříkolky urazily Německem a Dánskem více než tisícikilometrovou cestu do dánského přístavu Hirtshals. Následoval třídenní přesun lodí na Island. Tříkolky poté zvládly objet celý ostrov Island po asfaltu i šotolinových cestách. Účastníci expedice navštívili nejvýznamnější přírodní i kulturní památky ostrova.

Zatím poslední výprava se uskutečnila v roce 2023. Šest členů klubu se šesti Velorexy dojelo do norského Rjukanu. Po objezdu náhorní plošiny Hardangervidda následoval přejezd trajektem ze Švédska do Dánska a přes Německo zpět do ČR. 

Na těchto výpravách ke vzdáleným cílům v severní Evropě členové klubu během 121 dní ujeli více než 30000 km. Každé výpravě předchází náročné plánování a příprava techniky. Pečlivost se však vyplácí. Historické stroje sklízejí v zahraničí zasloužený obdiv místních obyvatel i turistů a šíří povědomí o tříkolkách vyráběných v Československu.

V době, kdy je možné dostat se letadlem bez problémů během několika hodin na jiný kontinent, či moderním automobilem za stejnou dobu dosáhnout exotické mořské pláže, je těžké zažít něco nového a neopakovatelného. Jednu z mála takových možností nabízí právě cestování Velorexem.

V žádném jiném silničním dopravním prostředku nesedíte v trubkové konstrukci potažené plátnem. Nikde jinde nevnímáte povrch silnice tak intenzivně. Cítíte vůni spáleného benzínu, rozkvetlé louky či zoraného pole. Proto vše jsou dnes jedinečné tříkolky z výrobního družstva Velorex tak populární.

         Zde odkaz na video z Expedice Preikestolen 2013: https://www.youtube.com/watch?v=HHJNg1jiYRo

Zde odkaz na video z Expedice Island 2015: https://www.youtube.com/watch?v=e9ELXN-f-hk

                Zde odkaz na povídání o Expedici na Island: http://www.kolamadolu.cz/?powerpress_pinw=4389-podcast

                                                         Zde odkaz na povídání o Velorexech v Bikers radiu Doupě: https://www.youtube.com/watch?v=967ziN_tlk0

                                                         Zde odkaz na povídání o Velorexech v ČT 1 : 

                                                         https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/223411000370707/cast/989071/

                                                        Zde odkaz na rozvovor v ČR 1 Radiožurnál: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/1485176
                                                        Zde odkaz na článek v idnes: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/velorexy-dojely-na-island.A160401_2236093_praha-zpravy_rsr
                                                        Zde odkaz na článek v idnes výstava NTM : https://www.idnes.cz/auto/historie/velorex-trikolka.A161114_152904_auto_ojetiny_fdv
                                                        Zde odkaz na článek v Test ojetin: https://www.testyojetin.cz/rozhovory/vrchni-prchni-aneb-s-velorexem-az-na-polarni-kruh

 

Velorex club v AČR Copyright © 2016. All Rights Reserved.